Montessori ekolü

Montessori ekolü

Wednesday, Apr 26, 2017 0 Yorum

“Montessori” özellikle kreş/anaokulu çağında çocuk sahibi olan pek çok kişinin aşina olduğu bir kavram. Maria Montessori (1870-1952), yüzyılın başında yaşamış ve eğitim felsefesine önemli katkılar sunmuş İtalyan bir eğitimci.

Bir ekole dönüşen bu bakış açısı, özellikle son yıllarda tüm dünyada bilinir ve pek çok okulda uygulanır oldu. Şimdilerde de dekorasyon fikirleriyle evlerimize girdi.

Bağımsız bireyler için Montessori ekolü

Dilerseniz Montessori öğretisine uygun olarak evlerinizde uygulayabileceğiniz dekorasyon fikirlerine geçmeden önde İtalya’nın ilk kadın doktoru, aynı zamanda pedagog ve antropoloji profesörü olan Maria Montessori’nin eğitim anlayışını kısaca hatırlayalım.

Eğitimde çocuğun öğrenme biçimini ve yeteneklerini temel alan bu anlayışa göre, eğitim verenlerin (ebeveynler ve diğer eğitim verenler) rolü, çocuğa kılavuzluk etmekten öteye geçmemelidir. Onlara düşen rol, çocuğun eğilimlerini gözlemlemek ve karakterine uygun yönlendirmelerle dünyayı keşfedişine rehberlik etmektir. Böylece çocuklar güvenli ve doğal bir ortamda hayata hazırlanacaklardır.

Çocuklar oturarak, ezberleyerek değil, kendi hızlarına, öğrenme yöntemlerine göre, diledikleri kadar görerek, dokunarak, deneyerek, hareket ederek öğrenirler. Ve ebeveynlerin zannettiğinin aksine pek çok sorumluluk alabilir ve erken yaşlardan itibaren bağımsız bir birey olarak ihtiyaçlarını kendileri karşılayabilirler. Yeter ki en çok zamanlarını geçirdikleri ev, okul gibi mekânlar buna uygun tasarlanmış olsun.

Şimdi de çocuğunuzun kendini ve dünyayı keşfetmesine yardımcı olacak, özgür gelişimini destekleyecek mekânların tasarımında uygulayabileceğiniz önerilere geçelim.

Sadelikten vazgeçmeyin

Çocuk odası deyince akla kontrast desenler, canlı renkler geliyor değil mi? Oysa ki bunlar dikkati kolayca dağıtan unsurlar. Bu yüzden çocuğunuzun odasını dekore ederken dinlendirici, göz yormayan nötr renkler tercih edin. Etrafı karmaşık gösterecek eşyalardan uzak durun.

Yer yatağı fikrine alışın

Montessori öğretisine uygun bir çocuk odasının olmazsa olmazlarından biri kuşkusuz yer yatağı. Yer yatağını evinizde hayal etmekte zorlanabilirsiniz. Ama çocuğunuzun yatağına gidip kendi kendine uyuyabilmesi için bundan iyi bir fikir olamaz! Yatağını ne kadar hızla benimseyeceğine inanamayacaksınız. Zeminin soğuğundan yalıtacağınız bir matla “üşür mü?” endişesinden de kurtulabilirsiniz. Yaratıcı fikirleriniz varsa onları bu alanda kullanabilirsiniz. Örneğin ev şeklinde bir yatak başlığı ya da duvara eğlenceli bir çizim/sticker oldukça havalı olabilir.

Oyuna alan açın

Uzmanlar çok fazla oyuncağın çocukları mutlu etmek şöyle dursun, onların tatminsiz olmalarına yol açtığını söylüyor. Üstelik, fazla oyuncak dikkatin yoğunlaştırılmasını zorlaştırıyor ve hayal gücüne ket vuruyor. Oysa çocuklar her şeyi oyuna dönüştürebilecek yetenekteler. Bu yüzden etrafta çok fazla eşya, oyuncak olmamasına da özen gösterin. Elinizden geldiğince onlara kendi oyunlarını kurabilecekleri, rahatça hareket edebilecekleri geniş alanlar bırakın. Seçtiğiniz oyuncakların basit, çocukların gelişimini destekleyecek nitelikte ve mümkün olduğunca doğal malzemelerden olmasına dikkat edin.

Bütün eşyaları onun hizasına getirin

Çocuğunuzun sizin yardımınız olmadan kitaplarına göz atabilmesi, oyuncaklarını alıp oynayabilmesi için eşyaların onun uzanabileceği bir mesafede olması çok önemli.

Oyuncakların karışık bir şekilde bir arada olması dikkati dağıtacağından dolayı tercih edilmemeli. Bunun yerine her oyuncak türünün ayrı bölüme yerleştirileceği alçak bir raf kullanılabilir. Örneğin yap-bozlar bir rafa, mutfak eşyaları başka bir rafa vb. Odayı bu şekilde organize etmek onların düzenli olmayı öğrenmesini de teşvik edecektir.

Eşyaları çocukların erişebileceği şekilde tasarlayın

Portmanto yerine montunu asabileceği alçak bir askılık…Büyük bir kütüphane yerine kitaplarını koyup alabileceği minik bir kitaplık ya da raf…Gardırop yerine giysilerini alıp kendi giyebileceği basit bir askı…İstediğinde oynayıp kitaplarını karıştıracağı minik bir masa-sandalye… Böyle bir dekorasyon çocuğunuzun kendi başına hareket edebilmesini çok kolaylaştırmaz mı? İşte Maria Montessori de tam bunu öngörerek çocukların böylesi bir oda tasarımına ihtiyacı olduğunu düşünüyordu. Çünkü kendi ihtiyaçlarını kendisi karşılayabilen çocukların özgüvenlerinin de yüksek olacağını varsayıyordu.

Aynanın sihirli gücünden faydalanın

Montessori felsefesinin dekorasyona yansıyan unsurlarından biri de aynalar. Uzmanlar, özellikle ilk aylarındaki bebeklerin göz koordinasyonunu geliştirebilmeleri, hareket kabiliyetlerini artırmaları ve yalnız başlarına zaman geçirebilmeleri için büyükçe bir ayna kullanmayı tavsiye ediyorlar. Bu büyükçe aynayı oyun matının olduğu duvara koyabilir ve bebeğinizin eğlenerek gelişmesini destekleyebilirsiniz. Çocuklar için özel olarak tasarlanmış, güvenli malzemeden yapılmış aynaları tercih edebilirsiniz.

Bunlara dikkat edin

Çocuğunuzun odasını Montessori eğitim felsefesine göre tasarlarken dikkat edeceğiniz önemli konulardan biri de güvenlik. Bu yüzden odada onun güvenliğini tehdit edecek hiçbir şey olmamalı. Bunun için eşyaları sabitleyici aparatlardan faydalanabilirsiniz. Diğer konu da eşyalarda kullanacağınız malzemenin mümkün olduğunca doğal malzemelerden olması.


İlgili Makaleler: (1)

Yorum Yap